İremAy Akademi | Kendinizi Bulmak İçin Kendinizi Kaybedin
12624
post-template-default,single,single-post,postid-12624,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Kendinizi Bulmak İçin Kendinizi Kaybedin

Kendinizi Bulmak İçin Kendinizi Kaybedin

12:11 08 Şubat in Genel
0 Comments

Kendimizi devamlı bir biçimle ifade etmeye alıştırılmışızdır. Bir ismimiz vardır öncelikle, sonra kimliğimize dair kendimize mal ettiğimiz alışkanlıklarımız vardır. ‘’BEN’’ dir bu ifadelerin bütünü. Bunların hepsini bir kenara bıraktığımızda kocaman bir ‘’ HİÇ’’ oluruz ki, içimizde bir boşluk oluşur. O zaman daha fazla kendimiz oluruz aslında. Egoya göre kendimizi kaybediyormuşuz gibi görünür ama aslında durum bunun tam tersidir. Bu kalıplardan birini bıraktığımızda , biçim seviyesinde kimliğimizi zayıflatır ve biçim ötesindeki gerçek kimliğimiz daha da güçlenir. Azaldıkça çoğalırız aslında.

Peki bizler biçim kimliklerimizi farkında olmadan nasıl vurgularız? İşte size bir örnek . Eğer yeterince uyanık olursak , şu bilinçsiz kalıplardan bazılarını kendimiz de fark edebiliriz: Yaptığımız bir şey için taktir istemek ve alamadığımızda öfkelenmek da üzülmek, sorunlarımız veya hastalığımız hakkında konuşarak ya da sorun çıkararak dikkati üzerine çekmek; kimse sormadığında ve durumda bir fark yaratmayacakken fikrimizi belirtmek; karşımızdaki kişiden çok onun bizi nasıl gördüğüyle ilgilenmek ya da diğer bir deyişle , kendi egomuzu görmek için başka insanları kullanmak; sahip olduğumuz şeylerle , bilgi, görüş , statü, fiziksel güç ve ya başka şeylerle insanları etkilemeye çalışmak; birine veya bir şeye öfkeyle tepki vererek geçici bir süre için egomuzu şişirmek; olayları kişiselleştirerek gücenmek, kırılmak yada öfkelenmek; zihinsel yada sözel şikayetlerle başkalarını haksız çıkararak kendimizi haklı kılmak; görülmeyi veya başkalarının gözünde önemli olmayı istemek.

Kendi içimizde böyle bir kalıbı fark ettiğimizde  bir deney yapmanızı öneririm. Bu kalıbı bıraktığınızda ne olduğunu ve neler hissettiğinizi anlamaya çalışın. Sadece bu davranışı bırakın ve neler olduğunu görün. Biçim seviyesinde kendimizi zayıflatmak , bilinç geliştirmenin diğer yoludur. Biçim kimliğinizi vurgulamaktan vazgeçtiğinizde , sizin aracılığınızla dünyaya akacak olan gücü kendi gözlerinizle görün.

 İnsanlarla bir araya geldiğinizde tüm dikkatinizi olabildiğince verin. Artık  bir kişi olarak değil, bir farkındalık alanı, bir Varlık olarak orada kendinizi var edersiniz. Diğer kişiyle paylaşımda olmanın öncelikli nedeni – bir şey alıp satmak , bir bilgi almak ya da vermek vb. – ikinci derece öneme sahip olur. Aranızda yükselen farkındalık alanı , paylaşımın öncelikli amacı haline gelir. O farkındalık boşluğu , konuştuğunuz şeylerden etrafınızdaki fiziksek ya da zihinsel nesnelerden daha fazla önem kazanır. İnsan varlığı , dünyadaki şeylerden daha önemli hale gelir. Yapılması gereken bir şeyi ihmal etmezsiniz. Aslında işleri yapmak daha da kolaylaşmakla kalmaz, aynı zamanda Varlık boyutu algılandığı ve öncelikli hale geldiği için daha da güçlü bir şekilde yapılır .İnsanlar arasındaki farkındalık alanının birleşmesi , dünya üzerindeki ilişkilerde en temel unsurdur.

Size bol farkındalıklı günler diliyorum;

Hülya ÇİZİKMAN

[email protected]

İremAY Akademi kurucusu, Yaşam Koçu, Eğitmen, Yazar

No Comments

Post A Comment