İremAy Akademi | Gelişim İçin Liderlik
12614
post-template-default,single,single-post,postid-12614,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive

Gelişim İçin Liderlik

Gelişim İçin Liderlik

12:03 08 Şubat in Genel
0 Comments

Geçen hafta Metro C.C Giriş ve Kasa personelinde 16 kişiye kendi kendinin efendisi olma eğitimi verdim. Bir günlük bir eğitimdi. Katılımcı profili 20 ile 33 arasıydı. İçerinde bekarlar , evliler, evli ve çocuklular vardı. Bugüne kadar bu tarz bir şey görmediklerinden , hatta duymadıklarından gün zor bitti.

Neden mi? Çok basit. Bugüne kadar , kimse kendini sorgulamamış, kimse yaşadığı durumun sebebini kendinde aramamış, kimse hayatının amacını bilmemiş bugüne kadar. Çok zor geldi. Hatta başları ağrıdı saat 16 gibi. Yine iyi dayandılar bana göre. Çünkü sabah 09.00 başlamıştık. Ne yoktu ki eğitimde. Şu andaki duruma nerden geldim, nasıl geldim. Benim hikayem ne? İle başladık. Hayatımızın hatırlamaya başladığımız andan itibaren bizi en çok etkileyen olayların grafiğini çıkarıp hiç tanımadığımız insanlarla tartıştık kendi grafiklerimizi. İnanılmaz deneyimlerdi. Güçlü yönlerimizi , zayıflıklarımızı çıkardık ortaya yatırdık masaya. Kimsenin beklemediği bir şeydi,. Önce çekindik utandık ,ama sonra baktım ki herkes kendisiyle dalga geçmeye başladı. Çok şaşırmıştım , çok da mutlu oldum . Katılımcılarımın o sabah soğuk başlangıcımızdan sonra kendileriyle dalga geçebiliyor olmaları beni müthiş heyecanlandırdı.

Bugüne kadar hiç sorgulamadıkları, acaba neden yaşıyorum? Beni her sabah uyandıran ne ? sorularıyla coştuk resmen. Bir de hayatlarının merkezlerindeki değerlerini bulunca , artık bizi tutana aşk olsun. Ama olay 16.00 a kadar devam edebildi. Neden mi? Bu kadar sorgulanmak ki bu kendin olunca daha da ağır. Heyecan yerini yorgunluğa bıraktı, baş ağrısına bıraktı. Daha da zorlamanın bir anlamı yoktu artık ben vermek istediğim mesajı çoktan vermiştin. ‘’ Kişi ancak kendi kendinin efendisi ‘’ olursa ancak bir sonraki adım olan arkadaşlık dostluk , mesai arkadaşlığına geçebiliyor.

Her şey ‘’Ben’’ le başlıyor.

Sevgiyle ve kendinizle kalın,

Hülya ÇİZİKMAN

[email protected]

İremAY Akademi kurucusu, Yaşam Koçu, Eğitmen, Yazar

No Comments

Post A Comment